What is Fransyr

Fransýr’s envy starts from the observation that despite a favorable geographical situation and a real enthusiasm for good things, the culture of quality cheese is absent from the Czech Republic.
Out of love for the country and its inhabitants, Fransýr intends to seek the best cheeses from France and other European countries and to share his experience and know-how, to make you live a typically French art of living.
As cheese is a living product that requires know-how for its ripening (serve it at the right time) and from all the varieties present, knowledge to know how and with what to taste it, with our experience and know-how, we will be at even advise you for your pleasure.
For your meals, your receptions with friends or your events, always with the desire to ensure you a superior quality, you will find with us the cheeses you need for immediate tasting and up to a week after purchase.
Today, many customers, individuals, professionals (French Embassy, ​​Alcron restaurant) and specialized stores trust us for the quality of their cheese.

Non classé

Další produkty ve stejné kategorii :


Notice: Trying to get property of non-object in /home/www/fransyr.cz/www/fransyr.cz/wp-content/themes/Etivaz/single.php on line 58

article instinct

Trhy na Kulaťáku

Bleu des Causses

Le Bleu des Causses, autrefois appelé Bleu d’Aveyron, est un fromage au lait cru, thermisé ou pasteurisé et entier de vache, à pâte persillée et à croûte naturelle, dont la zone de production couvre la quasi-totalité du département de l’Aveyron et une partie des départements du Gard, de l’Hérault, du Lot et de la Lozère, en région […]

Párování piv a sýrů

Spojení piva a sýra je možná podceňované, nicméně o to zajímavější umění! Pojďte s námi degustovat různé druhy piv a sýrů a nechte se překvapit nečekaně harmonickými chutěmi, lahodnými kombinacemi i vůněmi!
Užijte si s námi tuto chuťovou jízdu!

Miluje sýry a chce, aby je milovali i Češi.

Forbs 18.11.2015

Mladý Comté

Charakteristika: Comté získalo tzv. AOC – CHOP chráněné označení původu v roce 1958, tj. jako první sýr vůbec. Vyrábí se ze syrového kravského mléka z oblasti Jura.Průměr celého bochníku je 65 cm a jeho váha se pohybuje okolo 40 kg.Má lisovanou pevnou hmotu žluté barvy, která v odvislosti k zralosti mění na intenzitě. Tlustá hnědavá […]

Manifestations

O’thentique

Esprit Syrah

Párování sýrů a vína

Naučíme vás, jak ke každému vínu najít dokonale padnoucí sýr. Těšit se můžete na přednášku, 9 druhů sýrů a 6 druhů vín. Z důvodu omezeného počtu míst je nutná rezervace.